Kdo jsme

Včelaříme na území obce Chrastavice, Luboš HŮTTA od roku 2003 a Jiří LAHODA od roku 2010 resp. 2011.

Luboš HŮTTA

Bude doplněno.

Jirka LAHODA

První poznámka o tom, zda začít s chovem včel či nezačít, padla od kamaráda Luboše, který včely chová deset let a v současné době obhospodařuje okolo čtyřiceti včelstev. U Lubošových včel jsem čas od času pomáhal a pozvolna přicházel na chuť tomuto voňavému blanokřídlému hmyzu. Se svou troškou do mlýna se po čase přidala i manželka Katka, která to odůvodnila tím, že když už s tim Lubošem trávím tolik času, tak bychom si rovněž nějaké včely mohli pořídit.

Začal jsem tedy hledat a pátrat po vhodné technologii, která by byla co nejsnadnější na manipulaci se včelstvy, aby se člověk příliš nenadřel a ke včelkám byla co nejšetrnější. Po dlouhém rozmýšlení jsem zvollil Langstroth 2/3. .

Dalším krokem bylo nalezení vhodného stanoviště. Kamarád Luboš mi nabídl, že můžu prozatím mít včelstva u něj, ale je nutno si nejprve vytvořit prostor. A tak jsem našel startovací stanoviště přibližně 80 metrů od Luboše v remízu, kterým kdysi vedla polní cesta. Dnes po cestě zbyla jen stará alej z planých třešní zarostlá trnkami. A tak jsem podzim 2010 a v zimě 2011 vyřezal plochu cca 50 m2 a nakoupil bez dotace první nástavkové úly.

© 2013 Jirka LAHODA